Bullying: hogyan ismerd fel, ha bántják gyermekedet?
A cyberbullying rendszeres online zaklatást, kiközösítést, bántalmazást jelent az online térben. Az UNICEF adatai szerint az internetes zaklatás minden harmadik gyermeket érint Magyarországon, de segítséget csupán minden tizedik bajba került kér, a gyermekek nagyobbik fele inkább egyedül próbál megküzdeni a helyzettel.
Ha 1 perced van
Az online térben a felnőttek és a gyerekek is gyakran kegyetlenebbek lehetnek, mint a való életben. A képernyő mögé bújva, sokszor a valódi kilétüket sem vállalva bántóan, rosszabb esetben erőszakosan viselkednek. A gyerekek, kamaszok különösen védtelenek lehetnek az ilyen jellegű bántalmazással szemben, és a felnőttek támogatása nélkül nehezen birkóznak meg az ezzel járó érzelmi teherrel.
Az UNICEF kutatásaiból megállapítható, hogy a 10–18 éves gyerekek 88 százalékának van profilja valamilyen közösségi oldalon, noha hivatalosan csak 13 éves kor fölött regisztrálhatnak.
Milyen jelei lehetnek a zaklatásnak?
Ha az alábbi jelek valamelyikét vagy többségét észleled gyermekeden, akkor előfordulhat, hogy bullying áldozatává vált.
- Megmagyarázhatatlan sérülések.
- Elveszett vagy megsemmisült ruházat, könyvek, elektronikai cikkek vagy ékszerek.
- Gyakori fej- vagy gyomorfájdalmak, rosszullét vagy hamis betegségek.
- Az étkezési szokások megváltozása, például az étkezések hirtelen kihagyása vagy falási rohamok.
- Alvási nehézségek, gyakori rémálmok.
- Romló osztályzatok, érdeklődés elvesztése az iskolai munka iránt, vagy nem akar iskolába járni.
- Barátok hirtelen elvesztése vagy a társas helyzetek elkerülése.
- Tehetetlenség érzése, csökkent önbecsülés.
- Önpusztító viselkedések, mint például menekülés otthonról vagy akár az öngyilkosság említése.
Ha van még 3 perced
Az őszinte beszélgetésnek gyógyító ereje van
A figyelmeztető jelek felismerése az első fontos lépés a zaklatás elleni fellépéshez. A szülők, gondviselők, tanárok dolgát sokszor megnehezíti, hogy sajnos kevés gyermek kér tőlük segítséget. Az UNICEF és az Ipsos közös, 25 országban végzett kutatásából kiderül, hogy a 18 évesek 80 százaléka szerint valós veszély a szexuális vagy más jellegű online zaklatás, de 10-ből 9-en úgy gondolják, hogy egyedül is meg tudnak birkózni a nehézségekkel.
- Legtöbbször azok a gyerekek válnak a bullying áldozatává, akik magányosak, nehezen illeszkednek be, alacsonyabb az önértékelésük és negatív testképpel rendelkeznek.
- A társas nehézségekből fakadóan megjelenhetnek szorongásos, illetve depresszív tünetek, öngyilkossági gondolatok is.
A gyermekek lelki egészségének megőrzése érdekében nagyon fontos az őszinte és nyílt párbeszéd ezekről a problémákról. Szülőként fokozatosan érdemes közelítenünk a témához, nem kell rögtön rákérdeznünk, hogy „bántanak-e az iskolában?". Ehelyett első lépésként próbáljunk meg óvatosan puhatolózni, hogy hogyan érezte magát aznap gyermekünk a közösségben. Bátorítani kell őket a beszélgetésre, hogy megnyíljanak és elhiggyék: ha bántják őket, az nem természetes.
Mit tegyél, ha gyermeked áldozattá válik?
- Bár a zaklatásnak sokféle formájával találkozhatunk, mégsem érdemes kivárnod, amíg egy súlyosabb esettel találja szemben magát a gyermeked.
- Keress támogató közeget, oszd meg tapasztalataidat pedagógusokkal, az osztályközösség szülőivel.
- Fontos, hogy mind a gyermeked, mind az intézmény felé mondd ki, hogy ami történik, az bántalmazás. Ellenkező esetben teret adsz a bagatellizálásnak és az elhallgatásnak.
- Legyél érzelmileg elérhető gyermekeid számára, hogy bármikor fordulhasson hozzád problémáival.
- Kérj segítséget szakemberektől – pszichológustól, az iskolában, óvodában dolgozó pedagógusoktól, családsegítő intézményektől.
Ha van még 5 perced
A cyberbullying nem ér véget az utolsó kicsengetéssel. A közösségimédia-felületek által a fiatalok folyamatosan kapcsolatban vannak egymással, ezáltal sokkal nehezebb „elbújni” a bántás elől, hiszen nincsenek fizikai, földrajzi korlátai.
Offine zaklatás:
- szemtől szemben zajlik, időben korlátozottabb,
- el lehet menekülni előle, védelmet és biztonságot nyújthat a szerető otthon,
- a szemtanúk száma korlátozott,
- a zaklató személye egyértelműen megállapítható,
- a bántalmazással kiváltott hatás azonnal látható, érzékelhető.
Online zaklatás:
- a nap 24 órájában végigkísérheti az áldozatot,
- nincsenek földrajzi, fizikai korlátai, nem lehet elmenekülni előle,
- tágabb közönség, szélesebb nyilvánosság könnyen szemtanúvá válhat, akár pillanatok alatt,
- az online térben könnyű hamis profil mögé bújni, ez a fajta anonimitás még bátrabbá is teheti a zaklatót,
- az egy-egy bántó üzenettel vagy képfeltöltéssel elért hatás nem látható azonnal, a zaklató gyakran nem tudja, milyen károkat, milyen fájdalmat okoz.
Mit tehetsz a bullying ellen?
Talán az egyik legnehezebb dolog meggyőzni arról egy tizenévest, akit bántanak a társai, hogy ő is értékes, sőt, jóval több azoknál, akik a csúfolódást művelik. Első lépésként fontos megtanítanod neki, hogy képes legyen a problémát beazonosítani, és megfogalmazni ezzel kapcsolatban a saját érzéseit, kéréseit. Segíts neki abban, hogyan fejezheti ki a szükségleteit úgy, hogy közben figyelembe veszi a másik vágyait és szükségleteit is – ezt nevezik asszertív kommunikációnak. A közösség tagjainak bíztatása az áldozat támogatására szintén kulcsfontosságú tényező mind a bullying megelőzésében, mind a megszüntetésében.
Mit tegyél akkor, ha gyermeked nem áldozat, hanem elkövető?
Fontos, hogy ne erősítsd meg az agresszív viselkedésében, ne adj neki felmentést. Legyen következménye a tetteinek, ugyanakkor tartd szem előtt, hogy a büntetés önmagában nem vezet belátáshoz, sőt: sokszor még inkább fokozza a gyermekben kialakult indulatokat.