Hogyan fotózz és videózz mobiltelefonnal?
Régebben a fényképezéshez és mozgóképek készítéséhez kamerákat használtak. A technológia rohamos fejlődése következtében azonban a mobiltelefonok egyre jobb minőségű álló- és mozgóképek rögzítésére lettek alkalmasak. Egyre könnyebb jó minőségű képanyagot létrehozni. Összeszedtük a legfontosabb gyakorlati szempontokat, ami meghatározza a kép vagy videó minőségét.
Ha csak 1 perced van
Kameraválasztás
Okostelefonod kamera alkalmazását többféleképpen is megnyithatod. Egyrészt kiválaszthatod az alkalmazások közül, de használhatod a zárolási képernyőn található kamera ikont is, illetve IOS operációs rendszerű készülékeden balra húzva a zárolási képernyőt, míg Android esetében kétszer megnyomva a bekapcsológombot is elérheted a fényképezőgépedet.
A megnyitott alkalmazásban kiválaszthatod, hogy a hátlapi vagy az előlapi kamerát használod, illetve azt, hogy fotó- vagy videófelvételt készítenél. A fényképek esetében az alap fotóbeállítás mellett speciális képeket: például portrét és panorámát is készíthetsz. Az portré mód úgy emeli ki az előtérben szereplő arcot, hogy közben enyhén elmossa a hátteret, a panoráma pedig egy nagyon széles – az emberi szem látószögénél jóval nagyobb – képet készít. Videófelvétel esetében a készülékek többsége képes a normál sebességű mellett lassított és gyorsított felvételek készítésére is.
Ha 3 van perced
Mire képesek az újabb készülékek kamerái?
Az újabb mobiltelefonok már gyakran több hátlapi kamera lencsével is rendelkeznek: főkamera, ultraszéles látószögű, makró stb. Ezek abban különböznek egymástól, hogy hány megapixelt képesek rögzíteni (például 12, 24, 48, 50), széles vagy ultraszéles látószögűek-e, illetve egyes készülékeken makró- és telefotókamera is található. Az ultraszéles látószögű lencsék domborúak és nagy látószögük miatt tágasabb tér „fér” rá a képre. A makrókamera segítségével pedig a rendkívül közeli dolgokat örökíthetjük meg. Egyes készülékek nem használnak külön makrókamerát, mert a főkamerájuk látja el ezt a funkciót is. Telefotó készítése során a távoli dolgokat felnagyítva láthatod – ez optikai nagyítással, lencsékkel történik.
A modern telefonok szkennelésre is alkalmasak
- iPhone esetében a Jegyzetek alkalmazásban, egy jegyzet szerkesztése közben, ha ráböksz a kamera ikonra, megjelenik a lehetőség dokumentum szkennelésre, ami pont úgy történik, mint egy fényképezés.
- Az Android rendszert futtató telefonoknál a Google Drive alkalmazást megnyitva a hozzáadás menüpontban találhatod a dokumentum szkennelést.
„Itt repül a kismadár” – Hogyan lehet a jó fotóból még jobb?
Az egyre okosodó telefonok nemcsak a szelfikészítésben, hanem az utómunkában is jeleskednek: számos jól használható előbeállítás segíti az felvételeid testreszabását. Egy varázsló automatikusan javítja a felvétel fény beállításait, a legtöbb esetben érdemes rá hagyatkozni. Ezen felül különböző szűrőbeállítások (élénk meleg, drámai hűvös, noir fekete-fehérbe fordítás stb.) állnak rendelkezésedre. Ha a nagyobb önállóságot választod, manuális képkorrekciót is választhatsz (expozíció, élesség, csúcsfények, árnyékok, kontraszt, fényerő stb.). Az elkészült fényképet méretre vághatod, hogy a választott téma minél tökéletesebben érvényesüljön.
Ha 5 van perced
Videókészítés okostelefonnal
Egyre komolyabb, már-már moziminőségű videófelvételeket készíthetsz mobiltelefonnal. Az, hogy egyszerre milyen hosszú videó rögzítésére vagyunk képesek, függ a telefon memóriájának méretétől, a kép felbontásától és attól, hogy a készülék mekkora maximális hosszúságú videót enged készíteni. A Samsung Galaxy modellek például mindösszesen 10 percnyi videófelvétel készítését teszik lehetővé, míg másik Android telefonok akár 30 perces felvételt is képesek készíteni. Az iPhone mobiltelefonok akár 2-3 órányi videófelvételt is készíthetnek.
A videófelvételek alapvetően – akár sztereó – hanggal készülnek, azonban az Android telefonok esetében a kamera beállításoknál kikapcsolhatod a hangfelvételt. Az iPhone felhasználók a már elkészített felvételt szerkeszthetik, és ott távolíthatják el a hangot.
Mit jelent a 4K HDR?
A 4K azt jelenti, hogy vízszintesen megközelítőleg 4000 db pixel a kijelző felbontása. A HDR (High Dynamic Range), azaz nagy dinamikatartományú felvétel készítés során a készülék több felvételt készít a tárgyról különböző expozíciós szinteken, majd kombinálja azokat, ezáltal egy sokkal szebb és még nagyobb dinamika tartománnyal rendelkező képet kapunk. (A dinamika tartomány egy arányszám a kép legvilágosabb és legsötétebb pontja közt.)
Stabilizátor, a kézremegés ellenszere
Ha nem állványról, hanem szabad kézből készítesz videófelvételt a természetes kézremegés miatt óhatatlanul előfordulhat a kép zavaró mozgása, amelyet a nagyobb zoomolás még tovább fokoz. Ezért hasznos, hogy a legtöbb készülék már rendelkezik valamelyik fajta képstabilizátorral.
- Az optikai stabilizátor egy plusz eszköz a kamerában, mely a lencsét az általad produkált mozgással ellentétes irányba mozgatja, ezzel stabilizálva a felvételt. Erre a hivatkozásra kattintva megtekinthető működés közben. Ez a stabilizátor típus IOS operációs rendszerű telefonok esetében a régebbi modellekben volt, Androidok esetében most is megtalálható több készülékben.
- A modernebb, digitális stabilizátor hatásossága a készülék szoftverének fejlettségétől függ. Ebben az esetben a szoftver folyamatosan elemzi a felvételt a készítés során, és az elmosódott részeket levágja a felvételről, illetve bele-belenagyít, ezzel kompenzálva a rázkódást. Azonban ennek a képkorrekciónak is vannak határai, mivel a nagyításokkal romlik a kép minősége. Az iPhone 12 Pro Max-tól kezdve az iPhone-ok SSS-t (Sensor-Shift Stabilisation), vagyis érzékelő eltolódás stabilizátort használnak. A lencsék alatt elhelyezkedő érzékelő mozog, nem pedig maga a lencse – a professzionális fényképezőgépek is ezt a technológiát használják.
Ha másokkal is szeretnéd megosztani az elkészült képeidet, videóidat, mindig gondolj arra, hogy az internet nem felejt! Percek alatt alatt rengeteg ember láthatja, és letöltheti, amit a közösségi médiában posztolsz.
Szerző:
Bálint Áron, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Puskás Tivadar Műszaki Szakkollégium